Uzaktan Eğitim

Video Konferans vs Canlı Akış: Uzaktan Eğitim için En İyisi Nedir?

Video konferans ve canlı yayın özellikle son aylarda eğitimde ön ve merkez olmuştur. Bu uzaktan eğitim çözümlerinin her ikisi de üstün avantajlar sunsa da, her zaman birbirine eşit değildir. Her sınıf, öğrenci veya öğretmen için belirli avantajlar ve dezavantajlar olacaktır. 

Eğitimde canlı akış ve video konferans hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sanal bir dersin nasıl verileceğine veya uzaktan eğitim için plan yapmaya karar verirken, aklınızı geçmesi muhtemel ilk araçlar video konferans araçlarıdır. Bunlar, bir iş ortamında yararlı olduklarını kanıtlamış çok popüler ortak araçlardır . Ve daha derine inerken, video konferans ile canlı akış arasındaki farkları merak ediyor olabilirsiniz.

Ancak, bu araçları kullanmadan ve çevrimiçi eğitime uygulamadan önce, canlı akışı hiç düşünüp düşünmediğinizi kendinize sormanız gerekir. İster öğrenci ister eğitimci olun, canlı akışın hızla popüler bir öğretim aracı haline geldiği açıktır. Geriye kalan tek soru, hangi öğretim aracının sınıfınız ve öğrencileriniz için doğru olduğudır? Video konferans ve canlı akış arasındaki bazı avantajlara, dezavantajlara ve farklılıklara bir göz atalım.

Uzaktan öğrenmede hala yeni misiniz? Şuna göz atın:  Uzaktan Eğitim Nedir? Ve Neden Bu Kadar Önemli?

Görüntülü İletişimin Yararları

Genel olarak, canlı akış ve video konferansın eğitime getirdiği avantajlar söz konusu olduğunda biraz örtüşme var . Örneğin, uzak konumlardaki veya geleneksel sınıfa erişebilecek kadar şanslı olmayan öğrencilere ulaşma yeteneği. Aynı zamanda erişim kolaylığı da sunar, bu nedenle evde sıkışmış veya trafikte sıkışmış olsanız da bir ders hazırlamak veya kaçırmak konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. İyi bir internet bağlantınız olduğu sürece. 

Kesme Maliyeti

Hem canlı akış hem de video konferans okulların ve öğrencilerin zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur . Çoğu öğrenci ve öğretmen, görüntülü iletişim dizüstü bilgisayarları veya akıllı telefonlar için ihtiyaç duydukları her şeye sahiptir. Böylece günün sonunda okullar yer ve okul gereçlerinden tasarruf sağlarken, öğrenciler ulaşım gibi maliyetlerden de zaman ve paradan tasarruf edebilirler.

Bununla birlikte, özellikle uzaktan öğrenme için teknoloji açığını yönetmek önemlidir .

Uzmanları Getirmek

Video konferans ve canlı akışın sınıfa getirdiği bir diğer ürün de uzmanlıktır. Bu, özellikle belirli profesyonellerin gelmesinin zor olabileceği izole edilmiş okul ortamları için geçerlidir. Diyelim ki kırsal okulunuz için uygun bir Fransızca öğretmeni arayan bir prensipsiniz. Bir zamanlar bu göz korkutucu bir görev gibi görünse de, video konferans ve canlı akış gibi araçlarla profesyonel öğretmenlere erişim nispeten daha kolay.

Parmaklarınızın Ucundaki Bilgiler

Bir fen bilgisi öğretmeni olduğunuzu düşünün, ancak şimdi belirli bir alandaki bir uzmanı Soru-Cevap için davet edebilir veya küçük bir sunum yapabilirsiniz. Etkileyici müzelere veya hayvanat bahçelerine erişimi olmayan ancak canlı akışlı bir alanda belki de sınıfınızı ünlü ulusal hayvanat bahçelerinde gösterebilirsiniz . Aniden öğretim materyalleriniz on kat arttı.

Video Konferansın Yararları

Video Konferans Ne Zaman En İyi?

Eğitim sadece derslerden fazlasıdır. Aynı zamanda akranlar arasındaki işbirliği ve öğretmenlerle etkili iletişim ile ilgilidir. Video konferans , uzaktan eğitimde işbirliği için idealdir. Özellikleri, küçük bir grup insanla hızlı ve net iletişim için idealdir. 

Bunun dersleriniz için en iyi çözüm olup olmadığını görmek için video konferansın bu avantajlarına göz atın .

İki Yönlü İletişim

Video konferans, doğrudan iletişim için iki veya daha fazla bilgisayarı bağlayarak çalışır. Bu, birden fazla kişinin sesli ve görüntülü sohbetleri özgürce ve daha doğal bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. Elbette, kamerayı kapatma veya mikrofonun sesini kapatma da dahil olmak üzere canlı konuşmalarda bulunmayan özelliklere de izin verir. 

Ancak gerçek bir konuşma gibi, kaç kişinin katılabileceğinin bir üst sınırı vardır. Aslında, 6-10 kişiden fazlası çok hızlı bir şekilde dağınık hale gelir. 

Çoklu Ekran Paylaşımı

Bu günlerde yaptığımız işlerin çoğu dijital olduğundan, ekranını paylaşmak çok yararlı olabilir. Bu özellikle veri veya medya işlemeyi gerektiren akademik görevler için geçerlidir. Canlı akış öğretmenin ekranlarını paylaşmasına izin verirken, video konferansın en büyük avantajlarından biri de öğrencilerin ekranlarını paylaşabilmesidir. Bu, öğrencilerin akranlarıyla işbirliği yapabileceği veya eğitmenden ekstra rehberlik alabileceği anlamına gelir. 

Ama yine de, bu her zaman gerekli değildir. Ve büyük gruplarda, dikkat dağıtıcı olabilir. Bu da grup çalışması veya çevrimiçi çalışma saatleri için ayrılmış bir özelliktir.

Talep Üzerine Çeviklik

Video konferans çok çevik bir iletişim aracıdır. Görüntülü sohbete atlamak, sohbet etmek ve gerektiğinde iletişim kurmak ve ardından yolunuza devam etmek bir telefon görüşmesi veya kısa mesaj kadar hızlı ve kolaydır. Bu, ihtiyaç duyan birkaç öğrenci arasında hızlı soru sormayı veya cevaplamayı harika kılar. 

Ve kalite önemli ölçüde düşebilse de, mobil cihazlarda grup görüntülü sohbetine katılmak da mümkündür. Çok sayıda mobil veriyi çiğnemeye hazır olun, ancak nerede olursanız olun iletişimi açmanın kolay bir yoludur.

Canlı Akışın Yararları

Canlı Akış En İyi Ne Zaman?

Canlı akış , uzaktan öğrenme dünyasında göreceli yeni bir oyuncu. Medya etkileyicilerinde – özellikle oyun endüstrisinde – popüler olan canlı akış, canlı video içeriğini geniş bir kitleye paylaşmak için inanılmaz bir yetenek gösterdi. Bu araç, öğretmenlerin geniş ve yayılmış gruplara ders ve içerik sunması için ideal bir seçimdir.

Canlı akışın bu avantajlarına göz atın ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını görün.

Daha Büyük Bir Kitleye Ulaşın

Daha küçük video konferans grupları bazıları için ideal olsa da, canlı akış aynı anda daha fazla kişiye ulaşmada net bir avantaja sahiptir. Canlı akış, sadece birkaç tıklamayla yüzlerce, binlerce veya daha fazla potansiyel öğrenciye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. 

Bu, dersleri ücretsiz olarak veren bir öğretmenseniz veya hedefiniz mümkün olduğunca fazla maruz kalmaksa, özellikle yararlı olabilir. Ancak şu anda standart olan 40 öğrenciye ders veriyorsanız bile, canlı akış çok daha iyi bir seçenektir. 

Ulaşılabilirlik

Canlı akışla bulacağınız bir diğer avantaj da anında paylaşımdır. Bir ders yapıldıktan sonra bile, otomatik kayıtların kaydedilmesi ve öğrencilerin geçen dersleri tekrar gözden geçirebilmeleri normaldir. 

Erişilebilirlik ile ilgili olarak, canlı akış bir üçüncü taraf hizmetinde barındırıldığı için, hiçbir bağlantı tüm grup iletişimini bozamaz. Her kişi, öğretmen de dahil olmak üzere bireysel olarak bağlanır, yani daha az gecikme ve daha net video vardır. 

Hareket Halinde Öğrenme

Bir başka büyük fark, öğrencilerin hareket halindeyken dersleri görebilmesidir. Daha az bant genişliğiyle bilgi aktarmanın bir yolunu sunan canlı akış ile, bir cep telefonundan veya mobil cihazdan bağlanmak daha kolaydır, video konferans ise bilgisayarınızda daha büyük bir baskı olabilir. 

Aynı zamanda video konferans için uygun belki daha sessiz bir yerde olmanız da beklenir. Canlı akış sırasında sadece dinlemek daha kolaydır, bu nedenle öğrencilerin otobüsteyken veya yatakta uzanırken ders materyallerini izlemeleri daha kolay olabilir. 

Video Konferans vs Canlı Akış: Hangisi?

Sonuçta, video konferansın canlı akışa karşı kararı, başarmak için aracı kullandığınız şeyle ilgilidir. 

Video konferans, işbirliği için en iyi araçtır. İki yönlü iletişim, çoklu ekran paylaşımı ve kurulum kolaylığı sayesinde, sınıf çalışması için hızlı ve verimli iletişim kurması gereken küçük gruplar için idealdir. Bununla birlikte, yüksek bant genişliği gereksinimleri ve çoklu iletişim kanalları büyük katılımcı grupları için ölçeklendirilemez. 

Canlı akış, öğretim için en iyi araçtır. Aerodinamik formatlar ve azaltılmış veri kullanımı sayesinde canlı akış, büyük gruplar için hem erişilebilirlik hem de mobilite açısından çok daha ölçeklenebilir. Bununla birlikte, canlı akış, katılımcıların sunum yapan kişi ve birbirleriyle nasıl işbirliği yapabileceği konusunda doğal olarak sınırlıdır, bu nedenle büyük ölçekli dersler ve dersler için çok iyi çalışırken, daha küçük ekiplerde işbirliği için çok iyi çalışmaz.

İdeal olarak, etkili bir uzaktan eğitim programı, dersin farklı noktalarında hem video konferans hem de canlı akış öğelerini içerecektir. Her iki araç da sihirli bir kurşun değildir, ancak birlikte uzaktan öğrenenler tarafından karşılaşılan sorunların çoğuna yardımcı olabilirler.

Meet2me Uzaktan Eğitim Sistemi

Sistemimiz hakkında daha yakından bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Bir ders veya eğitime katılmak için hemen tıklayın.

Bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.