Uzaktan Eğitim

Sanal Sınıf: Uzaktan Öğrenmenin Geleceği

Sanal Sınıf: Uzaktan Öğrenmenin Geleceği

Sanal sınıf, bir tuğla ve harç sınıfının birçok işlevini paylaşan çevrimiçi bir alandır. Çeşitli araçlar ve özellikler sayesinde, sanal bir öğrenme alanı katılımı ve işbirliğini teşvik eder. Sanal dersler, tamamlayıcıdan tam sayısallaştırılmış öğrenmeye kadar çeşitli yollarla müfredata entegre edilebilir.

Ve öğretmenler sanal bir öğrenme ortamının faydalı olduğu şaşırtıcı sayıda durum bulmuşlardır. Sanal sınıfların avantajları mükemmel etkileşimlerinden rahat ve tanıdık bir öğrenme paradigması sağlamaya kadar uzanır.

Sanal sınıflar ve etkili bir uzaktan eğitim aracında neleri arayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sanal sınıflar uzaktan öğrenmenin bazı temel sorunlarına popüler bir çözümdür. Birçok çevrimiçi kurs, öğrencilerin boş zamanlarında okudukları, bazı standart değerlendirmeler sundukları ve devam ettikleri önceden kaydedilmiş içeriğe odaklanır. Ölçeklendirmek kolay ve kolaydır, ancak bir şey eksik. Bir çok çevrimiçi öğrenme insan bağlantısından yoksundur.

Buna karşılık, sanal bir sınıf insanları birbirine bağlar. Öğretmenler öğrencileriyle gerçek zamanlı etkileşime girebilir. Öğrenciler akranlarıyla işbirliği yapabilir. Ve sistem, geleneksel öğrenme paradigmalarını desteklemek veya değiştirmek isteyebilecek sürekli artan dijital yerlileri eğitmek için hala ölçeklenebilir.

Sanal Sınıf Nedir?

Sanal sınıf, canlı bir sınıfı simüle eden çevrimiçi bir alandır. Dersler genellikle eğitimci ile eşzamanlıdır ve öğrenciler gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmak için çevrimiçi bir alanda görünmektedir. Bununla birlikte, birçok sanal ders, eğitimcinin veya öğrenicinin ihtiyaçlarına bağlı olarak önceden kaydedilmiş bileşenler içerir. Gerçek sınıflar gibi sanal sınıflar da tüm kullanıcıların tarzına ve ihtiyaçlarına göre esnektir.

Eşzamanlı eğitim hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Senkron Uzaktan Eğitimin Artıları ve Eksileri

Sanal sınıf genellikle aşağıdaki özellikleri içerir:

  • Hem öğretmenle hem de akranlarıyla iletişimi kolaylaştıran video konferans .
  • Bir dijital beyaz tahta gerçek zamanlı açıklamalar ve / veya işbirliği sunmak.
  • Düşük bant genişliği iletişimi için anlık mesajlaşma .
  • Öğrencilerin yine de “ellerini kaldırabilmeleri” veya başka şekilde derslere katılabilmeleri için katılım kontrolleri .
  • Öğrencilerin çevrimiçi olarak küçük gruplar halinde (bazen ara odaları da denir) işbirliği yapmaları için alt sohbetler veya grup sohbetleri .

Sanal Sınıf Türleri

Sanal Sınıf Türleri

Esnek bir uzaktan öğrenme aracı olarak, sanal sınıflar hem biçim hem de işlev bakımından çok çeşitlidir. Bir müfredattaki sanal sınıfın işlevi, isteğe bağlı bir ek kaynaktan tüm eğitim programına kadar değişebilir. Farklı grupların çok farklı ihtiyaçları göz önüne alındığında, aynı platform üzerine inşa edilen sanal sınıflar bile eğitmenin ihtiyaçlarına göre uyarlanma eğilimindedir.

Her şey eğitimciye kalmış ve sanal bir sınıfın çalışma şekli, e-öğrenmeyi bir bütün olarak kursa entegre etme modeliyle başlar.

Zenginleştirilmiş Sanal

Zenginleştirilmiş bir sanal program, dersleri artırmak için çoğunlukla çevrimdışı bileşenlerle çevrimiçi olarak öğretilen bir programdır. Çoğu durumda, yüz yüze görüşme bileşeni yüz yüze yardım ve kişisel bağlantı için öğretmenlerle veya eğitmenlerle bire bir görüşmeler biçimini alır.

Rotasyon

Sanal sınıfın rotasyon modeli, sanal öğrenmeyi sabit bir programda canlı, yüz yüze derslerle birleştirir. Rotasyon modeli tipik olarak lise veya üniversite gibi daha üst düzeylerde tek dersli sınıflar için ayrılmıştır.

Bu genellikle öğrencilerin temel öğrenimlerini evde – genellikle çevrimiçi olarak – yaptıkları ve sınıftaki sürenin gözden geçirme ve pekiştirme için ayrıldığı saygısız bir sınıfın parçası olarak çalışır .

Tamamen Çevrimiçi Sınıf

Hepsi adında. Tamamen çevrimiçi bir sınıf, yalnızca İnternet’te bulunan ve gerçek hayattaki bir sürümü içermeyen sanal bir sınıftır. Bu tür çevrimiçi öğrenmede, sanal sınıf, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirleriyle doğrudan etkileşime girecekleri zamanı temsil eder ve pek çok tam çevrimiçi kurs eşzamansızdır ve gerçek zamanlı etkileşimleri yoktur.

Esnek

Uzaktan öğrenmeye uygulanan esnek bir model, genellikle öğrencilerin kendi zamanlarında ziyaret edebilecekleri açık ve kullanılabilir durumda olan sanal bir sınıf içerir. Öğrenciler kendi başlarına veya küçük gruplar halinde dijital olarak çalışmaya teşvik edilir. Öğretmen, belirli bir kursun ihtiyaçlarına bağlı olarak periyodik olarak çevrimiçi ya da yüz yüze hazır bulunacaktır.

Esnek model, özellikle katı yapılara iyi cevap veremeyen, ancak hala öğrenmeye ilgi duyan geleneksel olmayan öğrencilere ulaşmaya çalışırken popülerdir. Adından da anlaşılacağı gibi, esnek model öğrencilerin nasıl öğrenmeyi tercih ettikleri konusunda büyük esneklik sağlar.

Car La Carte Modeli

Alakart model, çeşitli dijital öğretim modellerini birleştiren ve birden fazla kanalı öğrencilerin kullanımına sunan modeldir. Bu sanal sınıfların bu karma ve eşli doğası, kursu yürüten kişiye veya kuruma bağlı olabilir veya öğrenci tarafından yönlendirilebilir.

Bu, en esnek modeldir, ancak esnekliği için yapıyı ve kurulum kolaylığını feda eder.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Sanal Sınıflar Neden Önemlidir?

Sanal sınıflar, eğitimde çok uzun zamandır unutulmayan bir dizi ihtiyacı karşılamaktadır. Sınıftaki teknoloji gelişmeye devam etse de, diğer öğrenme kanallarını geliştirmemiz gerekiyor.

İşte şimdi ve gelecekte sanal öğrenmeyi çevrimiçi olarak geliştirmemiz ve uygulamamızın birkaç nedeni:

Eğitimciler mevcut sınıfları , özellikle saygısız bir sınıfın veya karma öğrenmenin bir parçası olarak sanal derslerle destekleyebilirler .
Sanal eğitim yöntemleri kapsayıcı öğrenmeyi teşvik eder, ancak farklı şekilde engellenmiş olan veya fiziksel olarak derslere katılamayan öğrencilere erişilebilirlik .
Eşzamanlı derslerin etkileşiminden veya işbirliğinden ödün vermeden eğitim materyallerinin erişimini genişletin .
Sanal bir öğrenme altyapısının uygulanması , okul kapanmaları, özellikle de uzun vadeli kapanmalar karşısında eğitimin sürekliliğini sağlar .
“İNSANLARA YENİ BİR DÜŞÜNME YÖNTEMİ ÖĞRETMEK İSTİYORSANIZ, ONLARA ÖĞRETMEYE ÇALIŞMAYIN. BUNUN YERİNE, ONLARA YENİ DÜŞÜNME BİÇİMLERİNE YOL AÇACAK BİR ARAÇ VERİN. ”

Sanal Sınıfın Avantajları

Eğitimde sürekli artan yenilik ihtiyacı göz önüne alındığında, eğitimcilerin ve kurumların çözümlere hazır olmaları gerekmektedir. Bu kaçınılmaz olarak hem uzaktan eğitim hem de sanal sınıflar dahil olmak üzere dijital öğrenme araçlarının kullanılabilirliğini artırmak anlamına gelecektir . Ve öğrencilerinin ihtiyaçlarını değerlendirdikçe, okullar istedikleri öğrenme çıktıları için en iyi sisteme iyi bakmalıdırlar .

Sanal öğrenme ortamları her durum için mükemmel olmasa da, çevrimiçi senkron öğrenme sistemi olarak belirgin avantajları vardır ve uzaktan öğrenmenin birçok zorluğunun üstesinden gelirler .

Yüksek Etkileşim

Daha önce de belirtildiği gibi, etkili bir sanal sınıfta birden fazla iletişim kanalı olacaktır. Buna anlık mesajlaşma, sesli sohbet ve video konferans dahildir. İdeal olarak, öğrencilerin ve öğretmenlerin ders materyallerine katılımını sağlamak için paylaşılan çalışma alanlarını kullanma yeteneği de olacaktır. Örneğin, video destekli öğrenme seçeneği vardır .

İşbirlikçi Öğrenme

Etkileşim ile ilgili olarak sanal bir sınıfın işbirliği yapma becerisi ve genellikle gerçek zamanlıdır. Paylaşılan sohbetler, dosyalar ve dijital beyaz tahtalar sayesinde öğrenciler, problemleri çözmek ve ders materyallerini güçlendirmek için birlikte çalışabilirler. Grup çalışmasını simüle etmek için ara odaları, öğrencilerin fiziksel bir sınıftaki grup çalışmasına benzer şekilde çiftler veya küçük gruplar halinde çalışmalarına izin verir.

Öğrenci Merkezli Öğretim

Dijital öğrenmenin zorluklarından biri, önceden kaydedilmiş materyallerin doğal olarak dersleri daha öğretmen merkezli hale getirmesidir. Metinler ve videolar gibi standartlaştırılmış öğretim materyalleri kolay ve ölçülü bir şekilde öğretilirken, öğrencilerin ihtiyaçlarına uyum sağlamak daha zordur. Sanal bir sınıf – özellikle canlı bir sınıf – yüz yüze eğitimin çevikliği ve yanıt verebilirliğinin büyük bir kısmı vardır.

İçerik Çeşitliliği

Sınıftaki interaktif bir beyaz tahta gibi , sanal bir sınıf da eğitim materyallerini sunmak, gözden geçirmek ve güçlendirmek için çok çeşitli ortamlardan kolayca yararlanabilir. Bağlantılar, dosyalar ve gömülü medya aracılığıyla, öğretmen öğrencilerle daha geniş bir ilgi ve yetenek yelpazesinde daha fazla etkileşim kurmak için daha geniş bir eğitim içeriğinden yararlanabilir.

Güvenli ve Konforlu Bir Öğrenme Alanı

Sıcak ve misafirperver insanlarla dolu bir sınıf, boş veya otomatik bir alandan çok daha iyidir. Tuğla ve harç odası ya da sanal bir alan olsun, bu kadar doğrudur. Hem mentörlerin hem de akranlarının etkileşime girmesi, öğrencilerin sanal öğrenmeyi açmasına ve etkileşime girmesine, özellikle de gerçek dünyadaki eşdeğeri taklit eden bir formatta uzun bir yol kat eder.

Sanal Sınıfta Neler Arar

Bazı fonksiyonlar sadece sanal bir sınıf çalışması yapmak için gereklidir. Diğerleri güzeldir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir, ancak yine de bu fırfırlar olmadan etkili bir ders yapabilirsiniz. İşte sanal bir öğretim ortamında nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atın.

Mesajlaşma

Bu iletişim için minimumdur. Öğrenciler soru sormak, katılmak ve işbirliği yapmak için doğrudan eğitmenlerine ve birbirlerine yazabilmelidirler. Ve bazı ortamlarda, tek ihtiyacınız olan metin tabanlı iletişim olabilir.

Metni kendi hızıyla okuyabilmek – veya gerekirse tekrar okuyabilmek – anlayışı ve akılda tutmayı geliştirmek için uzun bir yol kat edebilir. Ancak, ton veya yazma stiline dayanan kolay yanlış anlamalarla ne kadar hızlı paylaşılabileceği de sınırlıdır.

Sesli sohbet

Sesli sohbet metinden daha hızlıdır ve daha doğal bir öğrenme deneyimi sunar. Ayrıca, katılımcıları hattın diğer ucundaki gerçek bir kişiye bağlamaya da yardımcı olabilir. Daha zayıf bağlantılar için, video kadar zorlu değildir.

Ancak, birçok yönden sesli sohbet, mesajlaşma ve görüntülü konferans arasında bir uzlaşmadır. Mesajlaşmadan daha doğal iletişim sağlar, ancak video veya kişisel iletişimin görsel ipuçlarından yoksundur.

Video akışı

Video konferans, iş alanında uzun zamandır var, ancak küçük ortak çalışan gruplarını ele almak için tasarlandı. Sınıfların çoğu video konferansın üstesinden gelebileceğinden daha büyüktür, bu nedenle video akışı aynı anda onlarca, yüzlerce hatta binlerce öğrenciye tam sınıf öğretmek için kullanılır.

Sanal bir sınıfa video akışı, bir eğitimcinin yüz yüze öğreteceği kadar yakındır. Çoğu öğrenci kendilerini bu sistem altında yayınlayamayacaktır, ancak bu tüm grubun daha sorunsuz bir çevrimiçi deneyim kazanmasını sağlar.

Dosya paylaşımı

Hemen hemen her iletişim platformunun bir dereceye kadar dosya paylaşımı olmasına rağmen, sanal bir sınıfın entegre, iki yönlü bir paylaşım sistemine sahip olması son derece önemlidir. Bu, entegre bir bulut depolama sistemi aracılığıyla olabilir veya sanal ortama dönüştürülebilir, ancak öğretmenlerin ödevleri ve kaynakları öğrencilerle paylaşmanın bir yolu olması gerekir. Ve öğrencilerin çalışmalarını doğrudan öğrenme ortamında öğretmenlere sunmaları için bir yola ihtiyaçları vardır.

Katılım Yönetimi

Katılım yönetimi, öğrencilerin bir derse katılmak istediklerini “ellerini kaldırma” veya başka bir şekilde sinyal verebilmelerini ifade eder. Sistem, öğrencilere girdi sunma, soruları cevaplama ve bir bütün olarak sınıfa katkıda bulunmalarını sağlamanın etkili bir yoludur. Ayrıca, öğrencilerin kanallarını açma ve kapatma özelliğiyle, çevrimiçi öğretmene birçok eğitimcinin istediği bir sınıf yönetimi süper gücü verir: kesintileri susturma yeteneği.

Bu sistemin tek dezavantajı, öğrencilerin konuşmasına izin vermek için öğretmenin (veya bir moderatörün) sürekli girdisini gerektirmesidir. Bu, derste ortaya çıkan bazı doğaçlama verme ve tartışma tartışmalarını engelleyebilir, ancak bunlar daha sonra başka kanallarda da gündeme getirilebilir.

Dijital Beyaz Tahta

Dijital beyaz tahta, beyaz tahtayı taklit eden yazılımdır. Tıpkı fiziksel fikstür gibi yazma, çizim ve not eklemeye izin verir ve ayrıca öğretmenlerin önceden hazırlanmış içeriği, zengin medyayı ve özel yazılımı içe aktarmasını sağlar. Birçok sanal sınıf, beyaz tahtaları öğrenciler için – tam sınıf veya daha küçük ortak çalışma grupları olarak kullanılabilir hale getirir.

Dijital beyaz tahtadan en iyi şekilde yararlanmak için, bir dokunmatik ekran cihazına sahip olmak en iyisidir. Öğretmen ayrıca dersleri kolaylaştırmak için dokunmatik bir monitöre sahip olmayı ciddi şekilde düşünmelidir . Daha geniş dokunmatik ekrana sahip olmak gerçek şeyi taklit eder (sadece daha geniş bir yelpazede mevcut medya ekleyerek).

Öğrenci Grupları

Tam bir sanal sınıf için, öğrencilerin ayrı gruplarda birlikte çalışabilmeleri gerekir. Grup çalışması, öğretilen materyalleri keşfetmenin ve güçlendirmenin önemli bir parçasıdır, bu nedenle çevrimiçi deneyim, işbirliği için gerekli kanalları içermelidir.

Ancak, öğrencilerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini ayarlamak, sanal sınıf çözümünüzün yeteneklerine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, sadece dijital bir beyaz tahtayı paylaşmaları yeterli olabilir. Bununla birlikte, diğer durumlarda, bir ara odasının veya mesajlaşma, ses veya hatta video ile sanal sohbetin bir parçası olarak daha doğrudan iletişim kurmaları gerekebilir.

Çevrimiçi işbirliği yapmak öğrenciler için zor olabilir, bu nedenle bu ipuçlarını kontrol ettiğinizden emin olun .

Entegrasyonları

Dijital öğrenme ortamında, boşlukta hiçbir sistem mevcut değildir ve hiçbir yazılım gerekli her işlevi yerine getirmez. İyi bir sanal sınıf, işlevselliğini Google Drive , Google Classroom veya Zoom gibi diğer hizmetlerle destekleyerek kendi sınırlamalarını aşacaktır .

Bir sisteme entegrasyon eklemek karmaşıklığı artırır ve kullanıcıların daha fazla sistem öğrenmesini gerektirirken, bu amaca yönelik yazılımın ne işe yaradığına odaklanmasına yardımcı olur.

Meet2me Uzaktan Eğitim Sistemi

Sistemimiz hakkında daha yakından bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Bir ders veya eğitime katılmak için hemen tıklayın.

Bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.