Uzaktan Eğitim

Evden Öğret: Dijital Öğretim Araç Seti

Evden öğretim, eğitimin geleceğinin bir parçasıdır. Eşzamanlı veya eşzamansız öğrenme yoluyla, uzaktan öğretim ve öğrenme, gelişen eğitim ortamının bir parçasıdır. Ders planlamasına, sınıf teslimine ve kaynakların depolanmasına veya dağıtılmasına yardımcı olabilecek araçlarla, öğretmenleri çevrimiçi olarak öğrencilere bağlamak için her zamankinden daha fazla yol vardır. Ücretsiz olarak temin edilebilen yazılım hizmetlerinden devasa kurumsal öğrenme yönetim sistemlerine kadar, yeni sorunlara modern çözümler var. 

Evden öğretmenin her adımında iş için doğru aracı seçmenin ayrıntılı dökümlerini alın. Veya öğretim bölümü için önerilen çözümlerimizden birine bakın: meet2me.net

Evden öğretim, bir sınıfın önünde duran öğretmenlere benzersiz zorluklar getirir. Neyse ki, uzaktan öğretime tam veya kısmi geçiş yapmak için gittikçe artan sayıda araç bulunmaktadır. 

Modern teknolojik çözümler ders planlamasından farklı öğretime, kaynakların depolanmasına ve dağıtılmasına kadar her şeyi kapsar. 

Uzaktan öğrenme hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Uzaktan Eğitim Nedir? Ve Neden Bu Kadar Önemli?

Senkron ve Asenkron Dersler

Uzaktan öğretim, öğrencilerin derse nasıl ve ne zaman erişecekleri konusunda karar vermek anlamına gelir. Bir dizi farklı uzaktan eğitim olmasına rağmen, evden öğretim yaparken yapmanız gereken ana seçimlerden biri eşzamanlı öğretime karşı eşzamanlı öğretmedir.

Eşzamanlı öğretimin özü, öğretme ve öğrenmenin aynı anda gerçekleşmesidir. Canlı sınıflar senkron öğrenmenin mükemmel bir örneğidir. Öğretmen, fiziksel olarak mevcut olan öğrencilere gerçek zamanlı materyal verir. 

Flip tarafında, asenkron öğretim öğretmen bir ders verdiğinde gerçekleşir ve öğrenciler dersi farklı zamanlarda alır. Kayıtlı videoya, statik metne, kendi kendini yöneten incelemeye ve otomatik değerlendirmeye dayanan e-öğrenme tarzı, asenkron eğitimin iyi bir örneğidir.

Hangisi daha iyi? Bu gerçekten öğretilen derse veya materyale bağlıdır. Bununla birlikte, genel bir kural olarak, hem eşzamanlı hem de eşzamansız öğrenmenin bir karışımını dahil etmek iyidir. Tam oran bir tercih meselesidir ve çılgınca değişir, ancak hem gerçek zamanlı hem de kolayca gözden geçirilen öğelerin dahil edildiğinden emin olmak, öğrencilerle anlamlı bir şekilde bağlantı kurma şansı daha yüksektir. Ve ekran kaydıyla, canlı dersler eşzamansız öğrenme kaynaklarının bir parçası olabilir.

Hangi araçları seçtiğiniz ve bunları nasıl kullandığınız açısından da önemli olacaktır.

Bir Öğretim İstasyonu Nasıl Kurulur 

Evden etkili bir şekilde öğretmek için, doğru ekipmana sahip olmak önemlidir. En azından aşağıdakileri isteyeceksiniz:

 • Bir bilgisayar
 • Güvenilir bir İnternet bağlantısı
 • İkinci bir ekran (tercihen bir dokunmatik ekran)
 • Canlı öğretim ve / veya kayıt için bir mikrofon ve kamera

Bunlar gerçekten evden etkili öğretim için asgari olanı temsil eder. Bir çizim pedi dokunmatik ekranın yerini alabilir veya bir tablet de hile yapabilir. Veya dizüstü bilgisayarınızın yerleşik kamerası ve mikrofonu yeterli olabilir. Bazı öğretmenler çerçevede analog bir beyaz tahta seçer ve dersi normal gibi öğretir. Diğerleri sadece bir slayt güvertesine geçebilir ve bu nedenle kameraya ihtiyaç duymaz.

Ama asgari gerçekten ses ve video artı dijital araçlarınızı yönetmek için yeterli ekran gayrimenkul.

Neden Evde Eğitim İçin İkili Ekranlar?

Aşağıdaki araçların çoğu, iletişimi düzgün bir şekilde düzenlemek için oldukça fazla ekran alanı gerektirecektir. Hem bir sunum alanı hem de bir öğrenci-öğretmen etkileşim alanı içerecektir (en azından eşzamanlı öğrenme bileşenleri için). İkisi arasında tek bir ekranda sürekli geçiş yapmak büyük bir zaman kaybıdır. 

Dijital beyaz tahta yazılımının kullanılabilirliği nedeniyle, bu ekranlardan birinin tam boyutlu bir dokunmatik monitör olmasını öneririz (aşağıya bakın). Bu şekilde, büyük sınıf ekranından çevrimiçi öğretime daha doğal bir geçiş yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, iki ekranın aynı boyutta olması gerekmediğini belirtmek gerekir, bu nedenle mevcut bir dizüstü bilgisayarla birlikte bir monitör, modern araçları tam olarak kullanmak için bol miktarda bulunur. Tek bir ultra geniş monitör bile hile yapabilir. Daha çok ekstra alana sahip olmak ve farklı görünümler arasında saygısız olmakla ilgilidir. 

Yine Neden Dokunmatik Ekran?

Sınıfının önündeki bir ekranın bazı versiyonları, tahtalardan ve yazı tahtalarından projektörlere ve etkileşimli düz panel ekranlara kadar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Öğretmenin doğrudan etkileşim kurabileceği geniş, merkezi bir ekrana sahip olmak yadsınamaz derecede faydalıdır. 

Bununla birlikte, az sayıda insan evlerinde tam boyutlu bir ekrana (analog veya dijital) ayırmak için yer var. Ve akıllı telefonlar, tabletler ve hatta taşınabilir monitörler gibi dokunmatik ekranın taşınabilir sürümleri, notları düzgün bir şekilde ekleyecek veya yazacak kadar büyük değildir. Dokunmatik ekran monitör, akışlarını bozmadan evden öğretmek isteyen öğretmenler için mükemmel bir orta zemin görevi görür. 

Dijital Dersler Nasıl Planlanır

Dijital dersleri planlamak, normal dersleri planlamaktan farklı değildir. Yine de özel öğrenme sonuçlarınızı planlamanız, materyal ayarlamanız ve takviye veya incelemeye izin vermeniz gerekir. Farklı olan içerik dağıtımınız ve öğrencilerle nasıl etkileşimde bulunmanızdır. 

Geleneksel Yöntemler

Düzenli iş akışınıza bağlı olarak, ders planlamasını çok fazla değiştirmek zorunda kalmayabilirsiniz. Bu, özellikle interaktif bir beyaz tahtayı derslerinize entegre ettiyseniz veya zengin medyayı öğretim yardımcıları olarak kullanıyorsanız, doğrudur. Öğrettiğiniz ortam değişmiş olsa bile, dersler muhtemelen sizin için çok benzer kalacaktır.

Ancak, denenmiş ve gerçek yöntemlerine sadık kalan öğretmenler için profesyonel bir ipucu : biraz ekstra planlı. Anahtarlama faaliyetlerinin, öğrenci-öğrenci sohbetlerinin veya kesintilerinin doğal geçişleri olmadan, birçok çevrimiçi öğretmen planlanan derslerinden beklenenden çok daha hızlı uçuyor gibi hissediyor. 

Çevrimiçi olarak kendiliğinden olmak da bizzat olmaktan daha zordur, bu nedenle bazı ekstra aktivitelere veya ödevlere sahip olmak ne sizin ne de öğrencilerinizin sadece ölü havada kalmamasını sağlayacaktır. Ek öğretim içeriğine ihtiyacınız olmayabilir, ancak bir plana sahip olmak daha iyidir. 

Ama zaten sizin için çalışan bir sisteme sahip deneyimli bir öğretmenseniz, devam edin. Metodolojinizi yalnızca ihtiyacınız varsa veya istiyorsanız güncelleyin. (Belki de orada hoşunuza giden bir şey olup olmadığını görmek için bir sonraki bölümü okumaya devam edin.)

DERS PLANLAMASI - EVDEN ÖĞRETİM

Bulut Çözümleri

Teknoloji meraklısı öğretmenler için, çevrimiçi ders planlama sistemlerini kullanmanın büyük bir değeri vardır. Bu, evden ders veren eğitimciler için iki kat doğrudur. İyi bir çevrimiçi ders planlama hizmeti, bu özelliklerin mümkün olduğunca çoğunu içerir:

 • Öğretimi kolaylaştırmak için notların ve içeriğin kolay organizasyonu
 • İş arkadaşları arasında paylaşılabilir planlar
 • Dahili veya özelleştirilebilir standart setler
 • Gelecekteki sınıflar için yeniden kullanılabilirlik (canlı veya çevrimiçi)

İdeal olarak, planlama yazılımınızın mobil bir sürümü de vardır, böylece bir mobil cihazı öğretebilir veya ilham geldiğinde derse ekleyebilirsiniz. Ayrıca, ders planlayıcısının mevcut araçlarınızla, özellikle de bulut depolama alanınızla iyi bir şekilde entegre olmasını sağlamak istersiniz. 

Okulunuz zaten bulut tabanlı bir ders planlama sistemi kullanmıyorsa, Planboard veya Planbook gibi popüler seçeneklere göz atabilirsiniz . Her ikisi de meşgul öğretmenlerin organize kalmasına yardımcı olabilecek sağlam sistemler sunar ve her ikisinin de bireysel öğretmenler için ücretsiz sürümleri vardır. Veya çoğunlukla Google Takvim veya Excel gibi bilindik çevrimiçi araçları kullanan Öğretmenler Ödevi Öğretmenleri’nde bulunan diğer eğitimcilerden harika tekliflere göz atabilirsiniz .

Ek kaynaklar

Uzak bir ders planlarken, tüm ek öğretim kaynaklarınızı da düzenli tutmak iyi bir fikirdir. Muhtemelen birkaç farklı kaynak isteyeceksiniz. Bu, oyunlar ve çevrimiçi etkinlikler gibi kendi kendine öğrenmeyi de içerebilir. Veya öğrencilerin inceleme veya açıklama için kullanabileceği video destekli öğrenme araçları olabilir. Veya Wikipedia , YouTube , Stitcher veya diğer çevrimiçi referans içerik platformları gibi yaygın olarak bulunan kaynakları kullanarak yaratıcı olun .

Veya çevrimiçi derslerinize biraz yaratıcılık katmak için, öğrencilerin kendi dijital ortamlarını üretmelerine ve paylaşmalarına izin vermek için ücretsiz çevrimiçi sanat araçlarını kullanabilirsiniz.

Gerçekten kapsamlı ücretsiz kaynak listesi için buna göz atın . Veya yalnızca en iyi, küratörlü video içeriğini eklemek için myViewBoard Kliplerimize bakın . 

Aslında Evden Nasıl Öğretilir

Dersi gerçekten öğretmenin zamanı geldiğinde, amaca uygun olarak oluşturulmuş çevrimiçi ekosistemlerden ücretsiz hizmetlerin hodge-podge ağlarına kadar çok sayıda farklı araç vardır. Hangi hizmete bakarsanız bakın, muhtemelen birkaç temel özelliğe ihtiyacınız olacak.

Dijital Yazı Tahtaları

Dijital yazı tahtaları, fiziksel yazı tahtalarının işlevi üzerine öykünen ve genişleyen yazılım paketleridir. Bilinen işlevsellik, canlı sınıflarla süreklilik ve öğretmenlere uygulamalı etkileşimli bir araç sağlamak için önemlidir. Ayrıca sınıf içi öğretmeden dijital öğretime geçiş için hazırlık süresinin azaltılmasına yardımcı olur. Sınıfınıza daha önce interaktif bir beyaz tahta eklememiş olsanız bile, çevrimiçi bir paketin beyaz tahta işlevi, çok faydalı olacak şekilde analog sürüme yeterince benzer olacaktır.

 İyi bir dijital beyaz tahta yazılımının birkaç temel özelliği vardır.

 • Çizim, yazma ve açıklama ekleme yeteneği 
 • Bir ekran ve ses kayıt fonksiyonu   
 • Medyanın içe ve dışa aktarılmasına izin veren işlevler
 • Ortak uygulamalarla entegrasyonlar

Sanal Sınıflar

Bir sanal sınıf gerçekten uzaktan öğrenme gücünü yolunda yeni bir adımdır. Sanal bir sınıf, çoğu çevrimiçi seçenekten daha geleneksel bir sınıfa benzemektedir. Bu çevrimiçi alanlar, öğretmenler ve öğrenciler (hatta öğrencilerin kendileri arasında) arasında gerçek zamanlı etkileşimlere izin verir. 

Etkili bir sanal sınıf ortamında aranacak birkaç şey:

 • Sohbet ve akış
 • Ekran paylaşımı
 • Dosya paylaşımı
 • Katılım yönetimi

ÖĞRETİM - EVDEN ÖĞRETİM

Video İletişimi

Video iletişimi, özellikle canlı öğretmen-öğrenci etkileşimi için herhangi bir uzaktan öğretimin önemli bir parçasıdır. İnsan bağlantısını sürdürür. Tabii ki, video konferans ve canlı akış arasında karar vermelisiniz, ancak her biri eğitmenler ve öğrenciler arasındaki doğrudan bağlantıyı geliştirmek için çalışıyor. 

Günümüzde çoğu mesajlaşma servisi görüntülü sohbeti desteklemektedir. Hatta birçoğu grup görüntülü sohbetlerini bile destekliyor. Ancak dijital beyaz tahtalara, sanal sınıflara ve video iletişimine entegre bir çözüm için myViewBoard’u öneriyoruz 

Ödevlerin Dağıtımı ve Toplanması

Öğretimin büyük bir kısmı, öğrencilerin anlayış ve bağlılıklarını artırmak için rehberli pekiştirme sağlar. Bir sınıf ortamında, bu ödevler fiziksel olarak çalışma sayfaları, realia, kitaplar veya eğitici oyuncaklar olarak dağıtılabilir. Tabii ki, öğretim araçlarının dijital teslimatı ve tamamlanan çalışmanın çevrimiçi olarak sunulması seçeneği de vardır.

Çevrimiçi eğitim çok farklı. Uzaktan öğretimin daha fazla sınırlaması olduğunu düşünmek cazip gelebilir, ancak bu gerçeklerden daha fazla olamazdı. Fiziksel öğretim yardımcıları mevcut olmasa da, eşit veya daha fazla sayıda dijital araç mevcuttur. Biraz teknoloji meraklısı olan yaratıcı eğitimciler için yepyeni bir eğitim yardımları dünyası açılıyor.

Bulut depolama

İnternet erişimi olan herkesin ücretsiz bulut depolama alanına erişimi vardır. Çoğu ücretli sağlayıcı, 5 GB ile 15 GB arasında ücretsiz depolama alanı içeren ücretsiz hesaplara sahiptir. Sınıf dosyalarını buluta kaydetmek, referans materyallerini ve atamalarını yedeklemek ve paylaşmak için harika bir yoldur. 

Ancak bunlar genel amaçlı ürünler olduğundan, kaynakları tamamen öğretmenin üzerinde düzenlemeyi sağlar. Araçların hepsi orada, ancak geçici olarak uygulanması gerekiyor.KAYNAK VE DAĞITIM KAYNAKLARI - EVDEN ÖĞRETİM

Sosyal Medya ve Mesajlaşma Uygulamaları

Genellikle okul çalışmalarını dağıtmanın ve toplamanın bir yolu olarak göz ardı edilen sosyal medya, bir sınıftaki tüm katılımcıları bağlı tutmak için oldukça yararlı olabilir. Kabul edersek, bu çoğunlukla sosyal medyadaki ilk dalga için geçerlidir – özellikle özel grupları ve dosya paylaşım yetenekleri ile Facebook. Bununla birlikte, birçok sosyal medya kanalı, özellikle gelişmiş mesajlaşma işlevlerine sahip olanlar gibi bir iletişim aracı olarak yeniden kullanılabilir. Öğrenme mesafe sosyal medya hakkında biraz daha fazla bilgi burada . 

Ve daha spesifik olarak, popüler sosyal platformlarda yerleşik mesajlaşma uygulamalarına bakabilirsiniz. Messenger , WhatsApp veya yerel eşdeğerinizde gruplar oluşturmak , iletişimde kalmanın harika yoludur. Ve birçoğu dosya eklemeye ve hatta canlı sesli veya görüntülü sohbete izin verir. Bunun gibi hizmetler, daha büyük sınıf boyutları kadar biraz hantal olmaya başlar, ancak hem öğretmenlere hem de öğrencilere ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.