Uzaktan Eğitim

Evden Çalışırken Temel Ergonomi

Evden çalışırken ergonomiye yeterince dikkat edilmemesi pahalı olabilir, bu da fiziksel rahatsızlığa ve hatta vücudunuzda uzun süreli hasara neden olabilir. Bununla birlikte, evinizin tamamen işleyen bir ofis kadar iyi donanımlı olması muhtemel olmasa da, vücudunuza bakmak ve uzaktan çalışma deneyimini olabildiğince konforlu hale getirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Ergonomi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konfor düzeylerini iyileştirmek ve yaralanma ya da zorlanma olasılığını azaltmak için ergonomik tasarımın evden çalışırken kullanılabileceği yollardan bazılarını okuyun.

Modern işyerleri insan faktörleri göz önünde bulundurularak dikkatle tasarlanmıştır ve evden çalışırken ergonomiyi dikkate almak da aynı derecede önemlidir. Sonuçta, çalışmanızı mümkün olan en iyi şekilde yapabildiğinizden emin olmanız gerekir ve bu, fiziksel çalışma ortamının neden olduğu rahatsızlığı ve ağrıyı en aza indirmek anlamına gelir.

Tabii ki, işletmeler en son araştırmaya erişirken, aynı zamanda çalışmak için çok daha büyük bir bütçeye sahip olma eğilimindeyken, evden çalışmakla görevli insanlar ergonomik tasarıma daha az yatırım yapabilirler. Bununla birlikte, çalışma ortamınızın uzun süreli kullanıma uygun olması için atabileceğiniz önemli adımlar vardır.

Ergonomi nedir?

İlk olarak, “ergonomi” teriminin ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Chartered Ergonomi ve İnsan Faktörleri Enstitüsü’ne göre, kullanılacak temel bir tanım aşağıdaki gibi olacaktır:

“[ERGONOMİ] TASARIMLARIN İNSANLARIN GÜÇLÜ VE YETENEKLERİNİ TAMAMLAMASINI VE SINIRLAMALARININ ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN ANATOMİ VE FİZYOLOJİ, PSİKOLOJİ, MÜHENDİSLİK VE İSTATİSTİK GİBİ DİĞER KONULARDAKİ BİLGİLERİ BİR ARAYA GETİREN BİLİM TEMELLİ BİR DİSİPLİNDİR. ”

Enstitü ayrıca “ergonomi” ve “insan faktörleri” terimlerinin birbirinin yerine kullanılabilmesine rağmen, “ergonomi” nin tipik olarak “çalışma ortamları ve kontrol panelleri gibi çalışma ortamının fiziksel yönlerini” ifade etmek için kullanıldığını belirtmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, ergonomi uygun ve rahat bir ev iş istasyonu tasarlamak için önemlidir.

Evde ergonomi nasıl yapılır

Uzaktan Çalışırken Daha İyi Ergonomi

Evden çalışırken ergonominin önemi belki de en iyi, ergonomik tasarımı görmezden gelmenin sonuçlarını vurgulayarak gösterilebilir. Örneğin, iş istasyonunuzla ergonomiye bakmak ağrılara ve acılara yol açabilir. Uzun süreler boyunca bu, kas-iskelet sistemi sorunları da dahil olmak üzere daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, cihazlarla ergonomiyi göz ardı etmek baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunlara yol açabilir.

Belirtildiği gibi , Office Ergonomi: Complete Guide , araştırma gösteriyor işle ilgili kas-iskelet hastalıkları her yıl, 70.000 kayıp iş günleri için tek büyük ofislerde yaralanma iddiaların sınıfı ve hesap için sorumlu olduğunu.

Aynı ilke uzaktan çalışma için de geçerlidir. Aşağıda, evden çalışırken daha iyi ergonomi benimsemenize yardımcı olacak bazı yararlı bilgiler bulacaksınız, bu da performansın artmasına ve yaralanmalarla ilgili maliyetlerin düşmesine neden olabilir.

Bilgisayar Monitörü Ergonomisi

Çoğu durumda, bir kişi evden çalışabildiğinde, bu iş, bir bilgisayar ekranının önünde oturan kişi şeklini her gün saatlerce alır. Sonuç olarak, göz yorgunluğu yaygın bir şikayettir. ViewSonic tarafından sunulanlar gibi titreşimsiz monitörler , göz yorgunluğunu ve Bilgisayar Görme Sendromu (CVS) örneklerini azaltmada faydalı olabilir ve çoğu ViewSonic seçeneği mavi ışık filtrelerini de içerir .

Bunun ötesinde, iş istasyonunuzun ve içinde bulunduğu odanın uygun ışıklandırmadan faydalanmasını sağlayarak göz yorgunluğunu ve benzeri sorunları sınırlamak için ilave adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, kavisli ekran monitörlerin göz yorgunluğu ile ilgili sorunları da hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Ev Ofis Ergonomi - En İyi Oturma Konumu

Bilgisayar Ekranınızı Konumlandırma

Bilgisayar monitörü seçiminin temelleri dışında, bilgisayar ekranınızın dikkatli konumlandırılmasıyla konforu en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar da vardır. Bir dizüstü bilgisayarda veya masaüstü bilgisayarda çalışmanıza bakılmaksızın, en iyi bilgisayar ekranı konumlandırmasını nasıl elde edeceğinizi anlamak ağrıları ve göz yorgunluğunu azaltabilir.

Boynunuzu çok yukarı veya aşağı doğru bükmenize gerek kalmadan, ekranınızın uygun bir yükseklikte, göz çizginizle kabaca düz bir şekilde konumlandırılması gerekir. Ayrıca ekranınızı uygun bir mesafede konumlandırmanız gerekir. Bu mesafe, bir dereceye kadar, ekranın boyutuna bağlı olacaktır, ancak bir kolun uzunluğu iyi bir yaklaşımdır.

İş İstasyonunuz için Ergonomi

Ev iş istasyonunuz söz konusu olduğunda, temel ergonomik tasarım ilkelerini uygulamak için atabileceğiniz adımlardan bazıları, uygun büyüklükte bir masa ve sandalye satın almaktır. Örneğin, sandalyenizin masa için çok düşük veya çok yüksek olduğu bir durumdan kaçınmak istersiniz, çünkü bu şekilde yazmak tekrarlayan zorlanma yaralanmalarına neden olabilir.

Vücudunuzu bükmeye veya çok uzağa erişmeye gerek kalmadan sandalyenize oturabilmeli ve klavyenizle doğrudan yüzleşebilmelisiniz. Mümkün olduğunda, ayarlanabilecek bir sandalyeye ve masaya yatırım yapmanız da önerilir, çünkü bu, çalışma gününüz boyunca farklı pozisyonları benimsemenize izin verecektir.

mavi ışık filtresi

Sağlığınızı Korumak için Ek Adımlar

Evden nasıl düzgün çalışacağını öğrenmek söz konusu olduğunda , vücudunuza ve genel refahınıza bakmak için bazı küçük adımlar da benimsenebilir. Bu adımların birçoğu, düzenli molalar vermek ve çalışma gününüz boyunca bazı temel germe egzersizlerine katılmak gibi ergonomik tasarım ilkelerini tamamlayabilir.

Özellikle göz yorgunluğunu azaltmak için 20-20-20 kuralı faydalı olabilir. Bu konsept ile, kalkıp hareket edemeseniz bile, aşağıdakileri yaparak gözlerinize yardımcı olabilirsiniz:

Her 20 dakikada bir, ekranınıza baktıktan sonra 20 saniyelik bir ara vermeli ve bu süreyi yaklaşık 20 fit uzaklıktaki bir şeye bakmak için kullanmalısınız. Tabii ki, mümkünse, kalkmak ve evinizde birkaç dakika dolaşmak gibi daha tanımlanmış bir mola vererek bunun ötesine geçmelisiniz.

Meet2me Uzaktan Eğitim Sistemi

Sistemimiz hakkında daha yakından bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Bir ders veya eğitime katılmak için hemen tıklayın.

Bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.